Skoncentrowana porcja regeneracji

Filtrat ze śluzu ślimaka to jedno z odkryć kosmetyki o szerokim, udowodnionym klinicznie działaniu. Jest naturalny i ekologiczny, a jego silnie działający, kompletny i zbilansowany skład pozwala na szybką regenerację uszkodzeń skóry. Działa wygładzająco, odmładzająco i silnie nawilżająco.

Niezwykłe właściwości śluzu ślimaka wykorzystywane były już przez lekarzy w starożytnej Grecji. Zainteresowanie tą substancją odrodziło się w naukowym świecie kilkanaście lat temu. Naukowcy stwierdzili, że zwłaszcza gatunek Helix aspersa, dzięki swej specyficznej naturalnej wydzielinie, jest odporny na wiele chorób, m.in. na grzybicę, chorobę pospolitą w jego naturalnym środowisku. Śluz nadaje ślimakom niepowtarzalne możliwości regeneracji, dzięki którym potrafią szybko odtworzyć swoją uszkodzoną tkankę skórną, a nawet odbudować zniszczoną muszlę.

Działanie kosmetyczne i lecznicze

Okazało się, że śluz ślimaka regeneruje także ludzką skórę, a naprowadziły na to przypadkowe obserwacje. Odkrycia te szybko znalazły zastosowanie w kosmetyce. Już w latach 90. ubiegłego wieku zapoczątkowano produkcję kosmetyków ze śluzem ślimaka na skalę światową. Ma on wiele właściwości, zarówno kosmetycznych, jak i leczniczych o szerokim zakresie działania.

Śluz ślimaka pozytywnie wpływa na naszą skórę. Pobudza procesy syntezy włókien kolagenu i elastyny, co jest ważne, ponieważ te włókna są podstawą rusztowania naszej skóry. Oprócz tego wzmacnia elastyczność skóry oraz chroni przed wnikaniem drobnoustrojów w głąb skóry i przed wolnymi rodnikami.

Głównymi składnikami filtratu ze śluzu ślimaka są:

  • alantoina – stymuluje regenerację uszkodzeń, łagodzi stany zapalne, łagodzi podrażnienia
  • proteiny – odżywiają skórę, wygładzają ją, poprawiają jej strukturę
  • kolagen i elastyna – odpowiadają za nawilżanie, poprawę elastyczności, regenerację i ujędrnianie, działają przeciwzmarszczkowo
  • witaminy A, C oraz E – stymulują syntezę kolagenu i odnowę skóry
  • alfahydroksykwasy (m.in. kwas glikolowy) – odpowiadają za delikatne złuszczanie
  • mukopolisacharydy = glukozoaminoglikany (np. kwas hialuronowy) – zapewniają odpowiednie nawilżanie, wypełniają braki cementu międzykomórkowego, co chroni przed utratą wilgoci ze skóry i czynnikami zewnętrznymi, działają przeciwzmarszczkowo

Ekstrakt czy filtrat? To ważne

Kosmetyki ze śluzem ślimaka zyskały na całym świecie ogromną popularność, a od kilku lat królują także na polskim rynku. Przy ich wyborze należy jednak zwracać uwagę na to, czy w składzie znajduje się ekstrakt, czy filtrat ze śluzu ślimaka. Filtrat to skoncentrowana, standaryzowana wersja śluzu ślimaka. Dlatego na opakowaniach kosmetyków, które zawierają filtrat tak jak u nas znajduje się informacja o jego bardzo wysokiej procentowej (84 proc.) zawartości w składzie.